Истинското лице на новите ГМО
Предложението на Европейската комисия за широко дерегулиране на новото поколение генетично модифицирани организми (нови ГМО) – сега наричани „нови геномни техники“ или NGT за политически цели – планира да отнеме правото на информиране на земеделските производители, преработвателите на храни, търговците на дребно и потребителите дали фуражите и храните, които купуват, съдържат нови ГМО.
Предложението на Европейската комисия подкопава етикетирането на нови ГМО
Европейската комисия предлага да се изключат повечето нови ГМО от настоящите правила за ГМО. По-подробно, това означава, че за тях вече няма да се прилагат разрешенията преди пускане на пазара, проверките за безопасност, проследимостта, етикетирането и мониторингът. Това също така означава, че потребителите, земеделските производители и цялата хранителна верига вече няма да знаят дали семената, съставките и крайните хранителни продукти, които купуват, съдържат нови ГМО или не.
Комисията групира по-голямата част от новите ГМО в така наречената „категория 1“ и твърди, че те биха носили същите рискове като конвенционалните растения. Член 5 от предложението гласи, че правилата, които се прилагат за съществуващите ГМО, няма да се прилагат за растенията от „категория 1“.
По-малка група от новите ГМО ще попадне в „категория 2“, за която Комисията иска да запази някаква форма на етикетиране на ГМО. В член 23 се посочва, че „етикетирането на разрешени продукти с новите геномни техники (NGT) от категория 2 може също така да споменава характеристиката(ите), предадена(и) от генетичната модификация, както е посочено в съгласието или разрешението съгласно раздели 2 или 3 от Глава III от настоящия регламент.“
Допълнителните етикети, които Европейската комисия предлага за новите ГМО от „категория 2“, включват подвеждащи твърдения, като например, че те „могат да допринесат за устойчива система за земеделие и производство на храни“. Това предложение е неприемливо по три причини. Първо, към днешна дата няма доказателства, че новите ГМО имат ползи за околната среда. Второ, няма ясна дефиниция на ниво ЕС за това какво е устойчива система за земеделие и производство на храни тъй като ключовият законодателен акт, който да дефинира това – законодателството за Устойчиви хранителни системи – се забавя. И трето, подвеждащите твърдения за “зелени практики“ (т.нар. грийнуошинг) могат да противоречат на предложеното законодателство относно „зелените“ претенции.
Най-важното е, че предложението противоречи на Общия закон за храните, който определя правото на потребителите да знаят с какво се хранят.
„ИЗКЛЮЧВАНЕТО НА НОВИТЕ ГМО ОТ ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЕТИКЕТИРАНЕ ПРИНАСЯ В ЖЕРТВА ПРАВОТО НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ НА ПРОЗРАЧНОСТ И ИНФОРМАЦИЯ И ОТВАРЯ ВРАТИЗА НОВИ ПАЗАРИ НА МУЛТИНАЦИОНАЛНИТЕ ГОЛЕМИ КОРПОРАЦИИ. ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ТРЯБВА ДА ЗАЩИТАВА НА ПЪРВО МЯСТО ИНТЕРЕСИТЕ НА СВОИТЕ ГРАЖДАНИ, ВМЕСТО ДА ЗАДОВОЛЯВА ИСКАНИЯТА НА ИНДУСТРИЯТА.“
— Mute Schimpf, активист в кампанията за храна в организацията Friends of the Earth Europe.
Отнето е правото на прозрачност
Правата на потребителите в рамките на правото на ЕС са отхвърлени
От гледна точка на потребителите, етикетирането на ГМО е от съществено значение за осигуряване на прозрачност и информация за храната, която купуват. В рамките на настоящото законодателство на ЕС относно ГМО, множество разпоредби подчертават правото на потребителя на разбираема и прозрачна информация дали хранителният продукт съдържа или се състои от ГМО, или е произведен от или съдържа съставки, произведени от ГМО (член 12 от Регламент 1829/2003). От тези условия за прозрачност може да се изведе цялостно изискване за етикетиране на новите ГМО.
Правото на потребителите да бъдат информирани е залегнало също в Договора за Европейския съюз, както и в Общото законодателство на ЕС в областта на храните.
Прозрачността и проследимостта във веригата за производство на храни са заличени
Етикетирането изисква високо ниво на проследимост по хранителната верига и прилагане на тестове и сертифициранеКато премахва задължителното етикетиране на новите ГМО, предложението на Европейската комисия прави невъзможно предлагането на сертифицирани храни без ГМО, тъй като:
- Земеделските производители вече няма да знаят дали използват нови генетично модифицирани семена.
- Производителите на храни вече няма да знаят дали използват нови генетично модифицирани съставки.
- Търговците на дребно вече няма да знаят дали храната, която предлагат, съдържа нови ГМО.
- Потребителите няма да знаят дали храната, която купуват и консумират, съдържа нови ГМО.
Ето защо, продължаващото прилагане на съществуващото законодателство на ЕС относно ГМО е ключово, тъй като:
- защитава правата на потребителите, залегнали в Договора за ЕС, относно прозрачност на информацията за храните;
- осигурява проследимост на новите ГМО от семената до храните;
- поддържа свободата на избор за земеделските производители, производителите на храни и потребителите, и гарантира продоволствена сигурност и безопасност на храните.
Настоящи правила за етикетиране на ГМО
Съгласно настоящите правила на ЕС за ГМО, всяка храна със съставки като рапично масло, направено от генно модифицирана рапица, или корнфлейкс, направен от ГМО царевица, задължително трябва да бъде етикетирана върху продукта като съдържаща или направена от ГМО.
Съществуващите правила за прозрачност и етикетиране на ГМО доведоха до ситуация на широкообхватно пазарно отхвърляне на генно модифицирани храни в Европейския съюз. Въпреки че повече от 60 ГМО са разрешени за внос в ЕС като храни и фуражи, след 2000 г. супермаркетите постепенно ги премахнаха и през последните 20 години всички опити за популяризиране на генно модифицирани храни се провалиха.
През 2018 г. Съдът на Европейския съюз постанови, че по-новото поколение ГМО също е ГМО и следователно попада под правилата на ЕС за ГМО по отношение на етикетиране, проследимост и оценка на риска.
Правата на потребителите срещу печалбите на големите корпорации в агробизнеса
Настоящото предложение на Комисията на ЕС за изключване на нови ГМО от съществуващото законодателство се основава на недоказани твърдения на корпоративния агробизнес, че по-голямата част от новите ГМ растения биха били толкова безопасни, колкото конвенционалните растения.
За разлика от тях, гласовете на над 60 000 потребители, които ясно са се изказали в полза на безопасността и прозрачността, бяха игнорирани. Те поискаха да се запази етикирането и проверките за безопасност за всички поколения ГМО. Това ясно послание беше отхвърлено в подготвителните етапи на проектозакона.
Освен че е прекалено пристрастно в полза на индустрията, предложението също така се основава на необосновани очаквания. То е изградено върху недостатъчно независими изследвания за въздействието на новите ГМО върху биоразнообразието, поради липса на публично финансиране. Ако не търсите проблемите, рядко ще ги откриете, докато не стане твърде късно.
Всъщност, пускането на нови ГМО в нашите земи най-вероятно ще създаде специфични нови рискове за нашите екосистеми и може да има въздействие върху здравето на хората и животните. Инструментът за редактиране/промяна на генома на CRISPR, например, разчита на сложни механизми за възстановяване на ДНК. Този процес на възстановяване не може бъде предвиден. Резултатът от него може да промени жизненоважни характеристики като годност на растенията и влияние върху начина, по който организмите действат в екосистемите. Изправени пред драматичната загуба на видове и на цели екосистеми, внасянето на неизпитани нови генно модифицирани растения в природата е безотговорно. Без да признае тази липса на научни изследвания, Генералната дирекция „Здраве и безопасност на храните“ на Европейската комисия (DG Sante) заключи, че по-голямата част от новите ГМО биха били толкова безопасни, колкото и конвенционалните растения. Това заключение се основава на много ограничени изследвания от страна на органа на ЕС за безопасност на храните, EFSA.
Заключение
В продължение на повече от две десетилетия имаше добре установени и функциониращи правила за ГМО, сега променяни от лобитата на големия агробизнес, които искат да намерят нови пазари и да увеличат печалбите си за сметка на земеделските производители и потребителите. Етикетирането не е просто формалност, то е основно право, което дава сила на земеделските производители, производителите на храни, търговците на дребно и потребителите да правят информиран избор и да решават какво отглеждат в земите си, какво използват в продуктите си, какво продават в своите супермаркети и какво консумират. Всички имаме право да изберем алтернативи без ГМО.
Призоваваме…
Призоваваме министрите и Европейският Парламент да отхвърлят предложеното законодателство и да запазят новите ГМО строго регламентирани и етикетирани като ГМО, в най-добрия интерес на земеделските производители, потребителите и околната среда.
Автор: За Земята, по преведения текст на Mute Schimpf, Heidemarie Porstner, Gaelle Cau от брошурата „Истинското лице на новите ГМО“